هانری پوانکاره: دانشمند ، طبیعت را به خاطر فایده اش مطالعه نمی کند ، آن را برای این مطالعه می کند که از آن لذت می برد و چون طبیعت زیباست از آن لذت می برد . اگر طبیعت زیبا نبود ، ارزش شناختن نداشت و اگر طبیعت ارزش شناختن نداشت ، زندگی هم ارزش زیستن نداشت . البته ، من در اینجا از آن گونه زیبایی که حواس را متأثر می کند ، یعنی از زیبایی اوصاف و ظواهر ، سخن نمی گویم ؛ نه به این جهت که این زیبایی ها را دست کم بگیرم ، نه چنین نیست ، اما این زیبایی ربطی به علوم ندارد ، منظورم زیبایی ژرف تری است که از نظم هماهنگ اجزا بوجود می آید و تنها هوش ناب قادر به درک آن است .

برتراند راسل: ریاضیات هیچ حقیقتی ندارد اما بالاترین زیبایی را داراست . یک زیبایی سرد و جدی ، درست مانند یک تندیس ، به طور شگفت انگیزی محض ، و توانا در نهایت جدیت ، به طوری که تنها بزرگترین هنرمندان می توانند این گونه باشند .

گاوس: ریاضیات حاکم علوم است و نظریه اعداد ملکه ریاضیات .

فیثاغورس: بدون ریاضیات شاید هنر و ادبیات داشته باشیم ولی تکنولوژی و صنعت هرگز چیزی در جهان وجود ندارد که با عدد قابل بیان نباشد . 

فیثاغورس: به کمک اعداد می توان زندگی و پیشامد های آن را پیش بینی کرد .           

گئورگ لیختن برگ: آنچه شما را به كشف كردن وا داشته است ،كوره راهی در شما می گشاید كه ،باز هم ،هر وقت به چنین ضرورتی برخورد كنید میتوانید از ان استفاده كنید .

امانوئل كانت: هرگونه معرفت انسانی ازتفكر و تامل آغاز می شود ، از آنها به مفهم می رسد و سرانجام ، به اندیشه ختم می شود .

 ویلیام لایبنیتز: من می كوشم چنان بنویسم كه ، هر كسی كه آن را می خواند ، بتواند به معنای درونی آن پی ببرد و سرچشمه های آن را پیدا كند به نحوی كه گویا ، خودش آن را یافته است .

 ایای شور : استدلا ل غیر ریاضی نقش اساسی در استدلال های ریاضی دارد .

 شارل هرمیت: در هر رشته ای از دانش به سختی می توان روشی را شرح داد كه بتوان ردپای آن را تا نخستین كشف دنبال كرد ... دست كم ، درباره روند خلاقیت ریاضی می توان به نكته ای ساده اشاره كرد كه مورخان دانش بارها و بارها ، برآن تاكید كرده اند : مشاهده ، جای مهمی را در این روند دارد و نقش عمده ای در مورد آن ، به عهده داشته است.


دكارت: هر راه حلی كه برای مساله ای پیدا می كنم به عنوان سر مشق به من كمك می كند تا مساله های دیگر را هم به نتیجه برسانم .

 

نوشته شده در تاریخ شنبه یازدهم مهر 1388    | توسط: غ،خضرلوی اقدم    |    | نظرات()